چرا و چگونه نماز بخوانيم ؟ - آنلاین آموز
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی سوابق خرید رفع مسئولیت تماس با ما

صفحه نخست »  »  چرا و چگونه نماز بخوانيم ؟
دانلود تحقیق و مقالات با عنوان چرا و چگونه نماز بخوانيم ؟ در قالب word و قابل ویرایش و در 39 صفحه گرد آوری شده در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.

چرا و چگونه نماز بخوانيم ؟

خداي برزگ، نه از نماز خواندن ما سود مي برد ، و نه بي نمازي ما به او زيان مي رساند . اگر بخوانيم ، خودمان به پاكي جان و صفاي روح و دوري از پليدي ها مي رسيم و اگر بي اعتنا به نماز باشيم ، محروم شدن از بركات و آثار مهنوي و اجتماعي آن ، دامنگير خودمان خواهد شد و در آخرت هم به خاطر ناسپاسي و دوري از خدا و آلودگي به فسادها ، كيفر خواهيم ديد . وقتي كمال و سعادت ما در بندگي خدا است ، اين بندگي و عبادت ، در شكل نماز و انجام اين فريضه الهي آشكار مي شود . پس نماز ، همان عبوديت و پرستش و راز و نياز به در گاه آفريدگار ، و توجه به او و نعمت هايش مي باشد كه روزي چند مرتبه انجام مي گيرد .

اين ، عبادت ، ما همواره به ياد خدا مي اندازد، و ياد خدا ما را از پستي و ستم و گناه و فساد ، باز مي دارد .

آنكه بنده خدا باشد ، ديگر اسير شيطان و برده هوا و هوس نمي شود . آنكه در انجام نماز ، فرمان خدا را گردن مي نهد و تسليم مي شود ، ديگر در برابر طاغوت ها و قدرت هاي شيطاني ، سر تسليم فرود نمي آورد

نماز مي خوانيم ، تا ياد خدا در طول شبانه روز و در همه عمر ، در دل ما زنده باشد و توجه به خدا ، ما را به ياد آن اندازد كه بنده ايم و او صاحب و رب و سرپرست ماست ، و هيچ بنده اي نبايد بر خلاف ميل و خواسته و فرمان صاحب اختيار خودش رفتار كند .

قرآن كيم دستور مي دهد (( و اقم الصلاه لذكري )) ترجمه : بخاطر ياد من ، نماز بر پا بدار.

در آيه ديگر مي خوانيم :

(( ان الصلاه تنهي عن الفحشاء و المنكر))  ترجمه : نماز ، از كارهاي زشت و ناپسند ، باز مي دارد.

اما اينكه چگونه باييد نماز خواند ؟

گر چه هر كاري كه خضوع و توجه و بندگي ما را نسبت به آفريدگار مهربان برساند ، مي تواند شكلي از عبادت به حساب آيد ، اما چون او پروردگار و مربي ما است ، و ما فرمانبردار و بنده اوييم ، او را بپرستيم و به در گاهش اظهار بندگي كنيم ، خود او هر طور كه بپسندد و هر فرماني كه بدهد ، براي ما لازم است اجرا كنيم . نماز ، به صورتي كه مي خواهيم ، خواسته خود خداوند و فرموده پيامبرش مي باشد .

اگر بنده خالص باشيم ، بايد بي چون و چرا و بدون كم و زيادي ، هر چه كه در دين و دستورهاي فقهي بيان شده، عمل كنيم تا اين عبادت ، ما را به خدا برساند .

فبولي نماز

نماز صحيح خواندن ،يم مرحله است . نماز مقبول خواندن ، مرحله اي بالاتر مي باشد . شما ممكن است خوب درس بخوانيد ، ولي قبولي آخر سال مهم است . ممكن است انسان هميشه نماز و عبادت هاي خود را بجا آورد ، ولي بخاطر نقص و ضعف هايي كه دارد ، در پيشگاه خداوند ، پذيرفته نشود . ممكن است شاگردي نمره خوب هم بگيرد ، ولي اخلاق و وضع او مورد رضايت خاطر آموزگار نباشد . پس ، ملاك در ارزش بيشتر نماز ، قبولي آن است . بايد كوشيد تا نمازي پسنديده به آستان خدا تحويل داد.

امام علي (عليه السلام ) فرموده است :

(( كونوا علي قبول العمل اشد عنايه منكم علي العمل))

ترجمه : بيش از خود عمل ، به قبولي آن عنايت و توجه داشته باشيد .

قبولي عبادات ، چه شرايطي دارد ؟

1 – ايمان

اولين شرط ، قبولي نماز ، آنست كه همراه با ايمان و اعتقاد به خدا و دين او باشد . اگر كسي عمري به نماز و عبادات بگذارند ولي در دل ، اعتقاد به آن نداشته باشد ، نمازش مقبول نيست . نه تنها در نماز ، بلكه در مورد هر كار نيك هم، ايمان ندارند ، بي ارزش و بي پاداش است .

 

2- ولايت

كارهاي عبادي را خداوند از كسي مي پذيرد كه نسبت به خدا و پيامبر و پيشوايان معصوم ، حالت پذيرش، اطاعات ، مودت  و محبت داشته باشد و آنان را پيشواي خود بشناسد و فرمانبردار آنان باشد . عبادت بي ولايت هم پذيرفته نيست .

امام صادق (ع) فرمود است :

((… من لم يتولنا يرفع الله له عملا ))

ترجمه : هر كس ولايت ما را نداشته باشد و رهبري ما را نپذيريد ، خداوند ، هيچ كاري را از او ، بالا نمي برد و نمي پذيرد . روشن است كه دينداري دور از اهلبيت ، و عبادتهاي بي اعتقاد به رهبري معصومان ،

چاره ساز نيست و گاهي هم به گمراهي گشيده مي شود . ولايت ، پذيرش خط رهبري صحيح است كه در پيشوايان آسماني و الهي مجسم مي شود .

 

3-تقوا

تقوا، يعني خدا ترسي، پرهيز از گناه ، ترك محرمات ، نكند ، و بي تقوا باشد ، عبادات او هم او را به جايي نمي رساند . آنكه دزدي كند و به بيچارگان انفاق كند ، يا آنكه جهاد كند ولي مال مردم را هم تصرف كند ، پاداشي از آن انفاق و جهاد نمي برد .

به این پست امتیاز بدهید !
[تعداد: 0 میانگین: 0]

چرا و چگونه نماز بخوانيم ؟

قیمت : 5500 تومان

5500 تومان – خرید
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
مطالب مرتبط
 • انسان و امتحانهاى الهى
 • تفسیر سوره صاد
 • دين ونقش آن در تعليم و تربيت و در مدارس
 • حیاط پس از مرگ
 • تحقیق اهميت معاد
 • تحقیق درباره جهان خلقت
 • فراماسونری چیست
 • تحقیق قیام امام حسین
 • تحقیق انسان وایمان
 • ارزش دنيا از نظر قرآن و نهج البلاغه

 • برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
    

  برچسب

  کلمات کلیدی: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,