بررسي سطح هوشياري و GCS بيماران بستري در ICU - آنلاین آموز
صفحه اصلی بازاریابی و همکاری در فروش راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی سوابق خرید رفع مسئولیت تماس با ما

صفحه نخست »  »  بررسي سطح هوشياري و GCS بيماران بستري در ICU
دانلود تحقیق و مقالات با عنوان بررسي سطح هوشياري و GCS بيماران بستري در ICU در قالب word و قابل ویرایش و در 10 صفحه گرد آوری شده در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.

بررسي سطح هوشياري و GCS بيماران بستري در ICU

مقدمه :

هوشياري consciousness داراي دو جزء بيداري ( arousal ) و آگاهي ( awareness ) مي باشد بيداري مجموعه اي از پاسخهاي اوليه به صورت باز شدن چشمها بطور خودبخودي يا در اثر تحريك دردناك ، رفلكس قرينه ، رفلكس مردمك و حركات خودبخودي چشمها يا بصورت رفلكسي ( مانور چشم عروسكي يا اكولوسفاليك و سقت كالريك است ) منشاء و مركز آن شبكه گسترده اي از هسته ها و الياف عصبي ((ascending reticulas activating system يا به اختصار aras بوده و از ناحيه پروكسيمال پل مغزي ( pons) تا هسته هاي تالاموس كشيده شده است . آگاهي يك فعاليت كاملتر پيچيده تر مراكز عالي مغز بصورت تجزيه و تحليل ايمپاليسهاي جسمي است كه منجر به درك خود و محيط خارج و ارتباط برقرار كردن با محيط خارج مي شود و منشاء آن قشر هر دو نيمكره مغز مي باشد با توجه به مطالب ذكر شده مشخص ميشود كه براي هوشيار بودن بايستي قشر مغز و aras هر دو سالم و فعال باشند و در صورتي كه يك يا هر دو قسمت فوق صدمه ديده باشد بر حسب محل و شدت ضايعه ، نوع و شدت اختلال هوشياري متفاوت است .

تعريف و بررسي

تغيير در وضعيت هوشياري level of consciosness وضعيتي است كه بيمار قادر به تشخيص موقعيت زماني و مكاني نبوده و نمي تواند از دستورات پيروي كند و جهت دستيابي به هوشياري نياز به وجود محرك هاي مداوم و پي در پي است و داراي دو نوع مقطعي ( به مدت چند ثانيه تا يك ساعت ) و ممتدي به مدت چند ساعت و يا بيشتر ) مي باشد . براساس آخرين تقسيمات مراحل هوشياري در سال 2007 بصورت زير تعريف شده اند .

1) normal وجود آگاهي و بيداري كامل

2) delirium دمانس ، به وجود اختلال در دو يا بيشتر از موارد اعمال عاليه نظير راينتاسيون ، حافظه ، تحكم و ….. گفته مي شود و كاهش عملكرد عقلاني سريعتر از تمامي مراحل كاهش سطح هوشياري دارد ( معمولاً كاهش خفيف در حافظه زود رس ترين علامت در ارتباط با بيماري است .

3) coma – عدم وجود آگاهي و بيداري

الف – light coma بيمار با تحريك دردناك مي تواند مختصري اندام خود را حركت دهد اما قادر به لوكاليزه محل درد نيست .

ب – deep come در بيمار هيچگونه حركتي با تحريك دردناك مشاهده نمي شود .

5) vegetaive state حالت نباتي يا آلفاكوما –در اين مرحله بيمار بيدار است و حتي چشمان باز دارد اما آگاهي وجود ندارد و همراه با امكان ايجاد حركات خودبخودي اما بي هدف مي باشد .

6) persistest neget ative state در صورت ادامه پس از يك ماه به اين مرحله اطلاق مي گردد كه در نتيجه ايجاد ضايعات شديد مثل ضربه يا هيپوكسي مغزي ايجاد مي شود و باعث از بين رفتن تمامي اعمال عاليه مغز به جز سيمكهاي خواب ، بيداري ، دفع ، تنفس و ضربان قلب است و امكان دارد بيمار براي هميشه در بستر باشد و درصورت مراقبت صحيح سالها زنده بماند .

locked in satate اين مرحله شبيه به مرحله نباتي است با اين تفاوت كه بيمار آگاهي هم دارد . در اين حالت در اثر ايجاد صدمه دو طرفه به راههاي حركتي در پل مغزي كه مسئول انجام حركات اختياري بدن است بوجود آمده و باعث از بين رفتن تمامي حركات ارادي بدن به جز حركات بالا و پائين چشمها و پلك زدن مي باشد در نتيجه بيمار قادر به تكلم و برقراري ارتباط و حركت نمي باشد .

brain death اين مرحله شبيه به كما و همراه با عدم وجود آگاهي و بيداري است و معمولاً سه حالت زير به صورت يكجا در بيمار مشاهده مي شود .

الف – بر خلاف كما غير قابل برگشت است .

ب – توقف كامل تمامي عملكرد ساقه مغز نظير تنفس خودبخودي به وجود مي آيد .

ج – كليه اعمال قشر مغز از بين مي روند

نشانه قطعي جهت تشخيص brain death دو نوار eeg نيم ساعته به فاصله 6 ساعت از هم است بطوريكه هيچ موج مغزي ثبت نگردد .

اغلب در icu براي بررسي وضعيت عمومي بيمارانيكه به دليل ضربه مغزي به اغما رفته اند از جدول گلاسكو _ gcs ) استفاده مي شود كه در اين روش ميزان پاسخ چشمها ، اقدام و وضعيت گفتاري در برابر محركها بررسي و مورد ارزيابي قرار مي گيرد . محدوده نمرات بين 15 – 3بوده و هر چه نمره كمتر شود نشاندهنده ايجاد وضعيت وخيم تر مي باشد .

verbal = 5 – eye = 4 – omotor = 6 – gcs

محدوده نمرات براساس شدت وخامت بصورت زير تقسيم بندي شده

15 – 13 = آسيب مغزي خفيف

12 – 9 = آسيب مغزي متوسط

8 – 3 = آسيب مغزي شديد

كمتراز 8 = كانديد اينتوباسيون

نمره 7 و يا كمتر = اغما يا coma

در بيمار بستري در icu بايستي براي بررسي سطح هوشياري فرآيندهاي زير ارزيابي شود .

به این پست امتیاز بدهید !
[تعداد: 0 میانگین: 0]

بررسي سطح هوشياري و GCS بيماران بستري در ICU

قیمت : 5000 تومان

5000 تومان – خرید
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
مطالب مرتبط
 • تحقیق در مورد کم خونی
 • تحقیق شب ادراری
 • تحقیق انواع گونه‌های مرض قند
 • تحقیق و بررسی بیماری صرع
 • تحقیق درباره چگونگی مبارزه با بيماری روانی با ورزش
 • تحقیق ایدز و بارداری
 • بررسی و آشنایی نانو داروها
 • خون مصنوعی
 • بررسی بهداشت روانی بیماران سرطانی شیمی درمانی شده
 • نقش تغذیه در پیشگیری از بزرگی پروستات
 •   
  کاربر گرامی ،لطفا ایمیل خود را به صورت صحیح وارد کنید،درانتهای خرید لینک دانلود فایل به شما نمایش داده می شود،یک نسخه از فایل هم ایمیل می گردد، در صورتی که موفق به دریافت فایل نشدید، لطفا از بخش ارتباط با ما در تماس باشیدارتباط با پشتیبانی
  + +